Ako sa dajú využiť biologické hodiny pre chudnutie
Nedávna štúdia zistila, že biologické hodiny môžu vo veľkom ovplyvňovať chudnutie. Možno ešte viac, než sme si doteraz mysleli.
Biologické hodiny majú na starosti riadenie telesných rytmov. Čiže spánok a prebudenie, telesnú teplotu, hormóny a samozrejme trávenie. Všetky tieto procesy potrebujú pravidelnosť a rovnováhu.
Nepravidelný spánok alebo zmena načasovania jedál môže spôsobiť zmätok a vyviesť telo z tejto dôležitej rovnováhy. Naopak, pravidelný spánok s dobre načasovaným stravovaním vedie nielen k pevnejšiemu zdraviu, ale aj k prirodzenému chudnutiu.
Možno ste sa už stretli s výrazom prerušované hladovanie. Je to krátkodobý pôst, kedy počas 16-20 hodín nekonzumujeme žiadne jedlo, aby malo naše telo možnosť sa zregenerovať.
Na prvý pohľad to môže vyzerať, že toľko hodín sa nedá bez jedla zvládnuť, ale nezabúdajme, že sa do toho ráta aj spánok. Máme teda dve jednoduché možnosti, ako takéto prerušované hladovanie praktikovať – buď si dáme skorú večeru alebo vynecháme raňajky.
Pre biologické hodiny je kľúčové načasovanie stravyŠtúdia publikovaná v americkom časopise Obesity zistila, že čas, kedy konzumujete najväčšie jedlo dňa súvisí s chudnutím alebo naopak naberaním na váhe. Účastníci, ktorí skonzumovali 700 kalórií na raňajky, 500 na obed a 200 na večeru schudli viac než tí, ktorí prijali na raňajky 200 kalórií, na obed 500 kcal a na večeru 700 kcal. Ďalší objav je ten, že väčšie raňajky znižujú inzulínovú rezistenciu, čo môže viesť k nižšiemu riziku cukrovky druhého typu.
Kristen Knutson, docentka a profesorka neurológie na Feinbergskej lekárskej univerzite hovorí, že spojenie biologických hodín s úbytkom hmotnosti ešte nie je úplne preskúmané. Ale pripúšťa, že táto asociácia môže súvisieť s nesprávnym načasovaním príjmu potravy, kedy to telo neočakáva. Dôvod môže byť tiež ten, že konzumácia ťažkých a veľkých jedál pred spaním zhoršuje spánok, ktorý súvisí s poškodeným metabolizmom.
Ďalšia štúdia v americkej nemocnici v Bostone objavila, že načasovanie príjmu potravy má vplyv na chudnutie, rovnako ako čas, kedy idete spať a o koľkej sa zobudíte. Štúdie sa zúčastnilo 110 dospelých ľudí vo veku 18 až 22 rokov. Účastníci si zaznamenávali čo, kedy a koľko zjedli. Kompozícia tela a čas, kedy sa uvoľnil melatonín (hormón spania) bolo následne skúmané a ohodnotené v laboratóriách. Výskumníci zistili, podobne ako pri predchádzajúcom výskume, že najdôležitejšie je počkať po jedení večere niekoľko hodín a až potom si ísť ľahnúť. To preto, aby malo telo čas tráviť.
Je zaujímavé, že účastníci s najvyšším percentom telesného tuku konzumovali väčšinu kalórií krátko pred spaním. Čiže vtedy, kedy bola hladina melatonínu najvyššia. A na druhú stranu tí s nižším percentom telesného tuku mali tendenciu konzumovať posledné jedlo dňa niekoľko hodín pred spánkom. Vyplýva z toho, že biologické hodiny ovplyvňujú metabolizmus, čo sa však mení od človeka k človeku.
Zmeny v našich prirodzených biologických hodinách môžu mať tiež vplyv na glukózovú toleranciu. Napríklad, ak si dáte vaše posledné jedlo dňa len dve hodiny pred spaním, schopnosť znížiť hladinu cukru v krvi sa zhorší a to spôsobí, že telo spáli len polovicu kalórií než keby ste konzumáciu večere posunuli skôr.
Z toho vyplýva, že rutina (spánková či pravidelnosť jedla) pozitívne ovplyvňuje naše biologické hodiny a udržuje v našom tele rovnováhu. Vyvarujte sa najmä jedeniu v neskorých nočných hodinách, dodržujte rovnaký režim, naplánujte si čas jedál a pravidelné cvičenie. Bude to mať pozitívny účinok nielen na vašu váhu, ale aj vaše zdravie.
Autor článku: Júlia Čížová