Nedovoľte voľným radikálom, aby vám skracovali život
Hlavnými vinníkmi nášho starnutia sú voľné radikály. Tieto potvory sú všade okolo nás, neustále útočia a napádajú naše bunky. Voľný radikál je večný „hľadač si partnera“, ktorý preto, aby ho našiel, je schopný urobiť čokoľvek, aj narušiť a zničiť bunku.
Predstavte si, že 10 000 krát za hodinu ste vystavený útokom tenisovej loptičky. Niektorým útokom sa vám podarí vyhnúť, inou loptičkou dostanete slabšiu či silnejšiu ranu. Ako dlho vydržíte odolávať bez pomoci? Tak akosi sú napádané a ohrozované naše bunky voľnými radikálmi.
Môže sa stať, že sa nestihnú "uhnúť". Napadnutá a poškodená bunka potom nedokáže plniť svoju základnú funkciu, prijímať živiny a vylučovať odpad.
Voľné radikály vznikajú všade okolo nás. Stres, žiarenie, elektrosmog, zamorené ovzdušie, nekvalitná strava a naše bunky sú v neustálom ohrození.
Jediní, kto dokážu odraziť agresívny útok voľných radikálov a zabrániť poškodeniu bunky, sú antioxidanty. Sú šikovnejšie ako voľné radikály a čo je dôležité, dokážu zastaviť tento útok ešte pred poškodením bunky. Podmienkou ale je, že musia byť v dostatočnom množstve a včas na svojom mieste.
Antioxidanty nielen zastavia starnutie, sú to bojovníci aj proti najväčším chorobám tohoto storočia, ako sú choroby srdca, obezita, cukrovka, artritída a rakovina. Všetky tieto ochorenia majú súvislosť s procesom poškodzovania organizmu (buniek) voľnými radikálmi.
Medzi antioxidanty sa radia vitamíny A,C,D a E. Pre ich vstrebávanie sú veľmi dôležité tiež minerály.
Najbohatšími zdrojmi sú kakao lisované za studena, ovocie acai, čučoriedky, čerešne, hrozno,....
Ak sa chceme mať dobre, v 50-tke nemať vysoký tlak, v 60-tke Parkinsona a v 70-tke Alzheimera, mali by sme sa starať o svoje zdravie už dnes. Športovanie a zdravý jedálniček majú byť samozrejmosťou. V dnešnej dobe plnej stresu, nečistého ovzdušia, v dobe elektrosmogu, zvážme, či naše bunky nepotrebujú pomoc vo forme prírodných suplementov.
Objavy vedcov o vplyve antioxidantov:
"máme dôkazy o tom, že existuje úzky vzťah medzi oxidatívnymi procesmi (poškodenie buniek voľnými radikálmi) a chorobami..."
Lester Packer, PhD.,2000, UC Berkeley
"Množstvo antioxidantov v tele je priamo úmerné tomu, dokedy budeš žiť."
Dr. Richard Cutler, 2001, šéf katedry, ktorá robila výskumy ohľadne starnutia vo výskumnom ústave zdravia v USA, Washington D.C.