Viete že s mäsom konzumujeme aj antibiotiká?
Ak doteraz antibiotiká roky zachraňovali životy, ich neuváženým používaním nastala situácia, že čím ďalej menej účinkujú. Niekedy sú neodôvodnene ordinované, ale najnebezpečnejší pre nás je ich obsah v mäse.
Spotreba antibiotík v mäse predstavuje závažnú hrozbu pre ľudstvo. Tým, že si človek zvyká na antibiotiká, stáva sa čoraz rezistentnejším voči nim.
Ak sa tento problém nebude riešiť, do roku 2050 to môže zabiť až 10 miliónov ľudí na celom svete. Najviac ich je v mäse ošípaných.
Na čo slúžia antiobitiká v mäse?
Pomáhajú poľnohospodárom vykŕmiť zvieratá rýchlejším tempom a pritom ich chránia pred nákazami zo špinavého prostredia, v ktorom mnohokrát žijú.
V roku 2010 použili poľnohospodári na celom svete viac ako 63 tisíc ton antibiotík. Očakáva sa, že do roku 2030 sa toto množstvo ešte zvýši na viac ako 105 tisíc ton.
Zdroj: aktuality.sk
Aj Vás mrazí pri čítaní týchto faktov? Mňa tento článok dosť vydesil, preto som sa rozhodla na neho reagovať...
Tým, že povedomie o tejto hrozbe rastie, našťastie niektoré spoločnosti už začali odstraňovať antibiotiká z mäsa, ktoré predávajú. Našťastie, lebo čím ďalej viac sme na ich účinok menej citliví, rezistentní.
Ostáva nám preto starať sa a podporovať svoju prirodzenú imunitu sami. O to viac, že je tu ďalšia hrozba, a tou sú vírusy!!!
Všimli ste si, že ak sa zviera poraní, olizuje si rany? Prečo to robí? Totiž sliny, slzy, materské mlieko, vaječný bielok obsahujú veľmi vzácnu bielkovinu - Lysozym.
Objav lysozym-u, ako základnej zložky vrodenej odolnosti všetkých živých organizmov, Alexander Fleming považoval ako väčší objav, ako objav penicilínu! Stále sú odhaľované ďalšie sféry jeho pôsobenia, z korých je najdôležitejšie silné protibakteriálne pôsobenie.
Za ďalší významný objav v problematike posilnenia imunity človeka posledných rokov sa javí tiež glykoproteín - Laktoferin.
Patrí medzi prirodzené telesné látky cicavcov. Je vylučovaný bunkami nášho epitelu, ktorý tvorí jednu zložku tzv. prvej ochrannej línie našej imunity. Úlohou laktoferínu v organizme je chrániť naše zásoby železa voči jeho spotrebovávaniu baktériami, čím obmedzuje rast a množenie nežiadúcej patogénnej mikroflóry v tráviacom trakte.
Z tretice nemenej významných objavov posledných rokov na prirodzenú podporu imunity je Kolostrum, prvá tekutina, ktorá sa uvolňuje pred laktáciou u cicavcov. Vybaví mláďa (novorodenca) nevyhnutnými látkami pre jeho imunitu, ktorá je ešte nevyvinutá. Na zložení mledziva sa podieľa viac ako 250 z doposiaľ popísaných prirodzených, pre organizmus prínosných aktívnych látok. Dôležité sú leukocyty a proteíny, látky brániace reprodukcii vírusov.
Nemenej dôležité na podporu imunity sú probiotiká a prebiotiká.
Probiotiká sú živé organizmy pridávané do potravín či krmív, ktoré priaznivo ovplyvňujú zdravie konzumenta zlepšením rovnováhy jeho črevnej mikroflóry. Typickým príkladom funkčnej potraviny obsahujúci probiotikum je jogurt.
Funkcia probiotík začala byť prvykrát vnímaná v roku 1908 I. I. Mečnikovom, nositeľom Nobelovej ceny za fyziológiu, ktorý prvykrát popísal imunomodulačnú funkciu črevných a žalúdočných bakteriálnych kolónií. V súčasnej dobe je vedecký záujem o probiotická na vzostupe, čo práve súvisí s javom antibiotickej rezistencie.
Prebiotiká- sú nestráviteľné zložky potravy, ktoré majú prospešný účinok pre konzumenta. Stimulujú rast a aktivitu určitých baktérií v hrubom čreve. Nachádzajú sa v cesnaku, cibuli, špargli, banánoch, paradajkách, artičokoch, v póre, v pšenici , v sóji a pod. Medzi prebiotiká zaraďujeme aj vlákninu.
V poslednom období neustále pribúdajú poznatky, ktoré potvrdzujú prospešný vplyv probiotík a prebiotík na zdravie jedinca. Používajú sa ako prevencia či podporná liečba pri napr. hnačkových ochoreniach, laktózovej intolerancii, zápalových črevných ochoreniach, Crohnovej chorobe, infekciách Helicobacter pylori, kolorektálnom karcinóme a pod. Ich využitie v budúcnosti však bude pravdepodobne ďaleko širšie
Synbiotiká- predstavujú zmes probiotík a prebiotík, synergicky pôsobia pozitívne na zdravie. Zvyšujú odolnosť voči infekciám, antibakteriálnu aktivitu a zlepšujú imunitnú odpoveď.
MôJ TIP: Našťastie príroda je tak silná, že vždy na všetko nájde liek a protiliek. Je šťastie, že človek si občas všimne aj zákony prírody. Z týchto poznatkov vznikajú potom geniálne výrobky, medzi ktoré nesporne patrí Collaceina, ktorá obsahuje lysozym, laktoferin, kolostrum a synbiotiká.