Astaxanthin - účinná zbraň proti starnutiu
Astaxanthin - karotenoid, pigment, ktorý dodáva farbu lososom, pomáha chrániť oči, má blahodárny vplyv na pokožku, šľachy, kĺby a centrálnu nervovú sústavu. Naviac pomáha podporovať imunitu a pôsobí protizápalovo. Podľa najnovších výskumov má astaxantin silnejšie účinky ako jeho"príbuzní" lutein a zeaxantin.
Vedci už dávno odhalili, že prírodné farbivá (karotenoidy) sú silnými antioxidantami. Vďaka nim je naša strava pestrofarebná. Parajky sú červené, citróny žlté... To ale nie je všetko, prírodné farbivá plnia mnoho dôležitých funkcií v našom tele, npr. chránia oči.
Zeaxantin a lutein sa nachádzajú v sietnici oka, presnejšie v žltej škvrne, kde je najväčšia koncentrácia mastných kyselín v tele. Sietnica je bohatá na kyslík a potrebuje látky pohlcujúce voľné radikály, aby sa zabránilo oxidačnému poškodeniu. Preskúmali sa látky lutein, zeaxantin a astaxantin a ich ochranné účinky na sietnicu. Ukázalo sa, že práve tým najsilnejším antioxidantom z nich je astaxanthin.
Ako antioxidant je 65x silnejší ako vitamín C, 54x silnejší ako beta-karotén a 14x silnejší ako vitamín E. Preto astaxanthin pre svoje silné antioxidačné účinky spomaľuje starnutie.
Dr. Mark Tso z Wilmer Eye Institute of Johns Hopkins University (odborníkmi uznávaný za najprestižnejšie oftalmologické centrum na svete) zistil, že astaxanthin ľahko preniká do tkanív oka, má lepšie účinky než iné karotenoidy a zároveň nemá žiadne vedľajšie účinky. Dokázalo sa, že astaxanthin môže napraviť, alebo predísť poškodeniu spôsobenému svetlom fotoreceptorov, gangliových neurónov a neurónov vnútri strany sietnice. Vďaka tomu sa môže stať účinnou zbraňou v boji proti makulárnej degenerácii (VPMD), ktorá vedie k oslepnutiu. Toto onemocnenie je hlavnou príčinou straty zraku u ľudí starších ako 50 rokov. Týmto ochorením trpí 60 miliónov ľudí na svete a 10 miliónov ľudí stratilo zrak.
Podľa vedcov môže užívanie astaxanthinu zabrániť diabetickej neuropatii, cystoidnému makulárnemu edému, retinálnej oklúzii, glaukómu a očným zápalom (vrátane zápalu sietnice, dúhovky, rohovky a belma).
Jednou z najdôležitejších vlastností astaxanthinu je schopnosť prenikať hematoencefalickou bariérou. Vďaka tomu môže chrániť mozog a centrálny nervový systém. To je zvlášť dôležité v pozdejšom veku, kedy náš imunitný systém slabne a organizmus nie je schopný zbaviť sa všetkých voľných radikálov. Klinické štúdie prevedené v Japonsku ukázali, že pravidelný prísun astaxanthinu zlepšuje vekom slabnúce psychomotorické schopnosti a schopnosti učenia. Japonskí vedci sú presvedčení, že užívanie astaxanthinu môže zabrániť stareckej demencii. O niečo ďalej vo svojom úsudku sú vedci z Tchaj-wanu. Podľa ich názoru môže táto látka spomaliť rozvoj Alzheimerovej choroby v jej rannom štádiu.
Okrem prevencie ochorenia očí, astaxanthin vykazuje protinádorové pôsobenie. V súčasnej dobe prebehli výskumy len na zvieratách, okrem iného chránil myši pred rakovinou močového mechúra a hrubého čreva. Vedci tiež obracajú pozornosť na skutočnosť, že u Eskimákov, ktorých hlavnou zložkou potravy je losos (najbohatší zdroj astaxanthinu), je výskyt rakoviny veľmi nízky.
Prebieha výskum vplyvu tohto farbiva na imunitný systém. Bolo dokázané, že napomáha produkcii protilátok a zvyšuje aktivitu T-lymfocytov a pomocných T-lymfocytov. U skúmaných hlodavcov astaxanthin znižoval tiež príznaky zápalu spôsobeného baktériou Helicobacter pylori. Nedávne štúdie preukázali, že užívanie astaxanthinu môže zlepšiť funkcie obranyschopnosti organizmu u obéznych ľudí. Naviac, ako vyplýva z ďalších štúdií, urýchľuje metabolizmus tukov a vytrvalosť svalov.
Astaxanthin, ktorý produkujú riasy Haematoccous pluvialis, chránia tieto riasy pred ultrafialovým žiarením, keď vyschne voda. Pohlcuje UVB lúče. Podporuje pigmentáciu a opálenie a zároveň pôsobí proti voľným radikálom. Príjem 2 mg denne po dobu jedného mesiaca ochráni pokožku pred spálením od slnka.
Chráni nás tiež v priebehu rontgenového a tomografického vyšetrenia. A to v prípade, že budete niekoľko týždňov pred vyšetrením užívať 2-4 mg astaxanthinu. Táto dávka by mala byť užívaná aj v prípade, že plánujete cestu lietadlom, kedy sme tiež vystavení značnému žiareniu (hlavne pri lete cez deň).
Vzhľadom k tomu, že je astaxanthin rozpustný v tukoch, preniká bunečnou membránou, znižuje poškodenie DNA. Naviac má silné protizápalové účinky.
Najčastejšie sa astaxantin vyskytuje vo forme červeného farbiva u morských živočíchov, hlavne u lososa, ktorému dodáva charakteristické zafarbenie. Losos, rovnako ako iné morské živočíchy, nedokáže toto farbivo syntetizovať sám, ale musí ho získavať z potravy v podobe zooplanktonu a krilu. Tieto malé tvory sa živia riasami, ktoré prirodzene produkujú astaxantin.
Zhrnutie:
Astaxanthin podporuje zdravie kĺbov a šliach, chráni kožu pred UV žiarením a spálením, poskytuje ochranu očiam, mozgu a centrálnemu nervovému systému, zvyšuje imunitu organizmu, podporuje kardiovaskulárny systém a chráni bunky pred starnutím.
Môj TIP: AXANTA
Zdroj informácii: newsletter Colway, internet
Predchádzajúci článok
Čo je zdravá strava a má vôbec význam?
Podobný článok
Piperin a jeho účinky na zdravie