popáleniny, obareniny, spálenie na slnku
- ide o poškodenie tkaniva ľudského tela - kože následkom pôsobenia tepla. Najčastejšími príčinami sú: spálenia pokožky pôsobením slnečných lúčov, ohňa, horúcej kvapaliny - obarenie ( najčastejšie úrazy v domácnostiach a u detí)...
Podľa závažnosti majú niekoľko stupňov, tie závisia od veľkosti postihnutej plochy a hĺbky postihnutej vrstvy. Ťažké popáleniny a obareniny ohrozujúce život patria do rúk lekárov!
Prvá pomoc:
Odborníci odporúčajú postihnuté miesto chladiť tečúcou vodou s teplotou 15-20 stupňov Celzia minimálne 15-20 minút. Ranu treba prekryť sterilným obväzom a v prípade ťažšieho poškodenia zaistiť transport pacienta k lekárovi. Vzniknuté pľuzgiere nikdy neprepichujte!
Ak sa dlho vystavujeme na slnku,
aj vtedy si môžme privodiť stav spálenia pokožky. Prejavuje sa tak, že pokožka sčervenie, je horúca a bolestivá na dotyk, svrbí, opuchne, môžu sa objaviť malé pľuzgiere naplnené tekutinou, ktoré môžu praskať. Pokožka sa postupne následne šúpe, je fľakatá. Takýto stav si môžme navodiť aj umelými zdrojmi (solária, horské slnko... ). Zradné na opaľovaní je to, že následky spálenia pokožky nemusíme cítiť hneď, zvyčajne sa objavia až v priebehu niekoľkých hodín...
Spálenie pokožky zvyšuje riziko jej ďalšieho poškodenia. Imunita pokožky je narušená, znižuje sa jej pevnosť a pružnosť, je náchylná na ďalšie infekcie a zápaly. Ako následky vznikajú hlboké vrásky, kožné lézie, pehy, suchá vráskavá koža, tmavé škvrny až rakovina kože, napríklad melanóm. Dochádza k urýchleniu procesu starnutia. Spáleniu a poškodeniu pokožky sa dá predísť správnym výberom produktov na ochranu a opatrnosťou. Pozor si treba dávať na odkryté časti tela, ako napr. uši a pery...
Keď sa opaľujeme, dochádza k zmene zafarbenia pokožky, dochádza k urýchľovaniu produkcie melanínu. Melanín je tmavý pigment vo vonkajšej vrstve kože (epidermis). Pleti dodáva normálnu a prirodzenú farbu. Telo sa tak chráni pred spálením a iným formám poškodeniam kože. Množstvo produkovaného melanínu je určené geneticky. Ľudia s tenkou kožou, modrými očami alebo blond vlasmi sú najrizikovejší. U mnohých ľudí telo jednoducho nevyrába dostatok melanínu na ochranu pokožky.
Až 80% UV lúčov prechádza mrakmi. Sneh, piesok, voda a iné povrchy zvyšujú intenzitu pôsobenia tým, že odrážajú svetlo. Spálenie pokožky preto môže byť rovnaké, ako keby bola pokožka vystavená priamemu slnečnému svetlu.
Najvhodnejšia je prevencia, ale keď sme sa už na slnku spálili, na regeneráciu kože použime jeden z ponuky naturálnych kolagénov a následne kozmetiku na telo s probiotikami, aby sme podporili jej imunitu.
Prečo je vhodný naturálny rybí kolagén Colway?
Kolagén je bielkovina vlastná telu, okrem telesných tekutín (moč, krv, sliny) tvorí súčasť všetkých zložiek nášho tela. Je to bielkovina, ktorá tvorí viac než 1/3 bielkovín v organizme. Po nanesení vrstvy kolagénu na pokožku či ranu, stimuluje sa proces tvorby a obnovy vlastného kolagénu. Kolagénom v prípade popálenín nešetríme, "nakladáme" podľa potreby aj každú polhodinu... až sa pokožka kolagénom "nasýti".
Vlastnosti naturálneho kolagénu pre ktoré môže byť užitočný v prípade aplikácie na popáleniny sú:
- transdermálnosť - prejde až do najspodnejšej vrstvy pokožky bez jej narušenia
- antiseptický - môže sa aplikovať na ranu
- obsahuje len telu vlastné látky - vodu, kolagén, kyselinu mliečnu a elastin
- obsahuje tie aminokyseliny, ktoré obsahuje aj ľudské telo
Na podporu rýchleho hojenia a rekonvalescencie je vhodný Vnútorný kolagén Colvita
Prístroj Medolight Zepter Bioptron, ako svetelná terapia vie pomôcť pri podpore imunity v organizme a ako stimulácia uzdravovacích procesov na koži.
Ako pomohol Naturálny kolagén na popáleniny