Poľský rybí kolagén - pravda a mýty
Túžba udržať si po dlhé roky zdravie a mladistvý vzhľad je úplne prirodzená. Spočíva v udržaní si harmónie tela a ducha.
Hľadanie ciest, ktoré vedú k naplneniu tejto túžby, vytvára možnosti poznávania zaujímavých ľudí, miest a čoraz zaujímavejších dejov, vzájomných súvislostí v schopnosti prispôsobenia sa živých organizmov k prostrediu, ktoré ich obklopuje a to na rôznych úrovniach a mierkach (od makro k mikro ). Vďaka ľuďom, ktorí majú sny, vášeň a odvahu na ich realizáciu, nemožné sa stáva možným a my, využívaním výsledkov ich vedeckých prác, sa môžeme tešiť čoraz lepšiemu stavu zdravia a vzhľadu.
Väčšina ľudí dáva prednosť neinvazívnym metódam regenerácie organizmu. A takou pokrokovou a účinnou terapiou, do ktorej sú kladené nádeje špecialistov nielen z oblasti kozmetológie, ale aj medicíny, je využívanie biologicky aktívneho kolagénu z kože rýb. Presnejšie peptidov, na ktoré sa rozpadáva disimilujúca kolagénova helisa.
Prečo kolagén?
Odpoveď je jednoduchá, pretože kolagén patrí do skupiny skleroproteínov (jednoduchých živočíšnych bielkovín), je hlavnou zložkou spojivového tkaniva, je najdôležitejšou bielkovinou v našom tele.
Dokonca aj jeho názov (z gréčtiny) - colla-lepidlo, genny - porodiť, ukazuje na jeho jedinečnú funkciu. Tvorí lepidlo v našom tele a jeho zodpovedajúca hladina garantuje správne fungovanie celého organizmu, vrátane imunitného systému, regenerácie buniek, zodpovedajúcu hydratáciu, pevnosť a pružnosť tela, pružnosť a pevnosť kože.
S pribudajúcim vekom sa schopnosť regenerovať kolagén oslabuje, objavujú sa príznaky starnutia organizmu a to nielen na koži. Pokusy s použitím prípravkov obsahujúcich syntetické alebo hovädzie kolagény nepriniesli uspokojivé výsledky vzhľadom na nedostatočnú biologickú aktivitu použitého proteínu. Kolagén extrahovaný zo sladkovodných rýb sa líši od akéhokoľvek iného kolagénu konštrukciou aminokyselinových reťazcov.
Dôležité vlastnosti kolagénu
Syntéza kolagénu veľmi citlivého na vonkajšie činitele prebieha v medzibunkovom priestore a jeho množstvo tvorí až 30% množstva ľudských bielkovín. Za rok naše telo vymení okolo 3-4 kilogramy tejto bielkoviny. 70% proteínov nášho organizmu je v neustálom pohybe. Kolagén má rôzne stavy skupenstva v závislosti od podmienok prostredia, ktoré určuje spektrum jeho pôsobenia: v očnej guli sa nachádza v tekutom stave - plní ochrannú funkciu, v kostiach v pevnom skupenstve - zabezpečuje pružnosť, v koži v zmiešanej forme - vplýva na jej elasticitu a pevnosť.
Kolagén extrahovaný zo sladkovodných rýb má rôznu farbu vzhľadom k prítomnosti alebo neprítomnosti melanínu. Od bielej (táto farba je tiež charakteristická pre kolagén u človeka), cez sivú až po čiernu (maximálne množstvo pigmentu) a uvedením jeho použitia. Čierny kolagén sa získava z chrbta rýb ( je tmavý, pretože plní funkciu ochrany rýb pred škodlivým UV žiarením), používa sa aj v prípravkoch s liečebnými účinkami, sivý (z bokov rýb) a biely (z bruška rýb) za účelom kozmetickej starostlivosti citlivých častí pokožky.
Kolagén izolovaný výhradne v Poľsku, metódou patentovanou prof. Andrejom Frydrychowskim, sa skladá z devätnástich aminokyselín, má charakteristickú priestorovú štruktúru, je vytvorený z troch reťazcov aminokyselín stočených do ľavotočivej skrutkovice.
Z nich sú rozhodujúce:
glycín – najjednoduchšia aminokyselina nachadzajúca sa rovnako v rastlinných ako aj živočíšnych bielkovinách, reaguje s kyselinami aj zásadami, je to amfotérna aminokyselina, ktorá je pevnou látkou
prolín - aminokyselina, ktorá je súčasťou mnohých proteínov, elektricky neutrálna, cyklická, alifatická (s uhľovodíkovým bočným reťazcom)
hydroxyprolín a hydroxylyzin - cyklické aminokyseliny odvodené od prolínu a lyzínu. V prírode sa prakticky nevyskytujú okrem molekúl kolagénu stavovcov. Pomer množstva hydroxyprolínu v danej jednotke hmotnosti alebo objemu, je jediným objektívnym kritériom merania množstva "kolagénu v kolagéne".
Hydroxylácia prolínu a lyzínu uzatvára proces tvorby molekúl (helís) kolagénu. Aby sa tak stalo, telo má byť nasýtené dostatkom vitamínu C. Skorbut je ochorenie tvorby kolagénu. Ľudia s dlhodobým nedostatkom vitamínu C nevyrábajú chondrocyty a fibroblasty, nové kolagénové skrutkovice, v dôsledku toho strácajú vlasy, zuby, a ich koža stárne alarmujúcou rýchlosťou.
Prielomom objavov vo svete kozmetológie aj biotechnológie bielkovín bol vynález poľských chemikov z laboratória Centra Národnej asociácie rybárskych družstiev v Gdyni, predložený na patentovom úrade Poľskej ľudovej republiky 17. júna 1986, Antonom Michniewiczom, Skrodzkim Mieczyslawom a Henrichom Kujawom.
Až do tej doby sa žiadnemu z výskumných centier na svete nepodarilo vyvinúť technológiu na získanie kolagénu - ktorý je v stave aminokyselinových reťazcov, ktoré sa zhodujú s ľudskými - ktorý si udržiava svoju biologickú aktivitu - ktorý si zachováva štruktúru trojitej špirály, charakteristické známky iba konfirmácie kolagénu v živých organizmoch.
Vďaka tejto metóde bol získaný hydrát tropokolagénu, ktorý si zachoval požadovanú štruktúru v momente reakcie rozpadu stimulujúcej bielkoviny kože, ktorá vytvára na povrchu kože proteinovú mriežku zastavujúcu stratu hydratácie a zároveň sú bunky fibroblastov stimulované a začínajú produkovať vlastný kolagén.
Praktickým opakovaním poľských výskumov extrakcie kolagénu z kože rýb boli práce vykonávané od r. 2000 profesorom Andrzejom Frydrychowskym, ktoré viedli k podaniu patentu v r. 2003 - Metóda získavania biologicky aktívneho kolagénu a peptidov z rýb (Metoda pozyskiwania kolagenu bioaktiwnego oraz peptydow rybich).
Táto inovatívna metóda dovolila používanie komplexov zložených zo stoviek oligo - a polypeptidov, krátkych bielkovinových reťazcov schopných prenikať cez kožnú bariéru. Výskum vedený v spolupráci s Katedrou stomatológie vo Wroclavi potvrdzuje výnimočné výsledky získané vo IV. kvartáli r. 2012:
Výskum vykonaný metódou SIRCOL na bunkových kultúrach odobratých z podnebia ústnej dutiny vykázal nárast kolagénu o 671%!
Výskum cytotoxicity metódou MTT potvrdil, že:
"Profesorovi Frydrychowskému sa podarilo vytvoriť komplex prírodných, rybích peptidov, ktoré na jednej strane stimulujú syntézu kolagénu, na druhej strane zastavujú cytotoxickú aktivitu. Žiaden preparát na svete sa nemôže rovnať s týmito výsledkami."
Peptidy sú molekuly aminokyselín spojené peptidovou väzbou. Vstrebávajú sa z tráviaceho traktu s blahodárnym vplyvom na náš organizmus a kožu. V závislosti od množstva aminokyselín v reťazci rozoznávame:
- Oligopeptidy - krátke reťazce niekoľkých aminokyselín
- Polypeptidy - dlhšie reťazce stoviek aminokyselín
Rovnako oligopeptidy ako aj polypeptidy povzbudzujú syntézu bielkovín, vďaka čomu našli využitie pri liečení dermatologických chorôb.
Malé častice peptidov sú schopné prekonávať bariéru pokožky a penetrovať do hĺbky kože.
Počas výskumov boli vyselektované v závislosti na ich biologickej aktivite tri skupiny peptidov:
Signálne - vplyv na redukciu vrások tým, že stimulujú fibroblasty k produkcii kolagénu a elastínu
Neuropeptidy - vplyv na uvoľnenie svalov zodpovedných za tvorbu vrások
Transportné - transportujúce látky do hlbších vrstiev pokožky.
Preparáty so správne zvoleným množstvom biopeptidov boli účinne aplikované rovnako pri terapiách protizápalových (spomaľujú vylučovanie interleukinu), protibolesťových, regulujúcich angiogenézu (tvorbu kapilár) - bielkovina VEGF .
U účastníkoch liečby obnovy kolagénu bolo viditeľné a citeľné zlepšenie v kolenných kĺboch, chrupavkách a tiež v očnej buľve, vlasoch a nechtoch. Preparáty povzbudzujú produkciu kolagénu, elastínu, kyseliny hyaluronovej, spomaľujú aktivitu enzýmov starnutia (metaloproteináz). Pomáhajú pri terapiach eliminujúcich zafarbenia kože, rozjasňujú jej farbu. Viditeľné je zlepšenie pružnosti tela, vyplnenie vrások a nerovností. Chránia pred ochabovaním kože.
Taká je pravda o kolagéne a biopeptidoch.
Jeho účinky sú oceňované vo zvýšenom rozsahu v medicíne. Výskumy sú prevádzané na mnohých miestach sveta.
A čo je mýtom?
Mýtom je to, že kolagén je transepidermálny, na to má veľmi veľké častice. Transepidermálne sú až produkty rozpadu kolagénových helís na koži, čiže krátke peptidové reťazce. Mýtov o kolagéne je mnoho. Medzi ne patria aj marketingové výmysly a tiež reklamy o pôsobení hydrolyzovaného kolagénu na omladenie, pričom tieto kolagény dokážu jedine hydratovať. Je to veľký rozdiel medzi hydrolyzovaným kolagénom a hydrátom kolagénu ( npr. Colway), ktoré naozaj dokážu omladzovať.
Zdroj: Newsletter Colway - Hana Liziniewicz - Kaminska (vlastný preklad)
Nezávislá expertka, diplomovaná kozmetologička, konzultantka a školiteľka kozmetických firiem. Členka a zakladateľka Teatru Akademia Ruchu, Rebither. Viedla školenia a workshopy na kozmetických kongresoch. Realizovala veľa kozmetických a umeleckých projektov. Publikovala v časopisoch a profesionálnej tlači: Twoj Styl, Kosmetyka i Kosmetologia, Gabi-net.. Propagátorka zdravého spôsobu života.