Emulgátory - môžu byť jednou z príčin zápalov kože
Už nemusíte zakrývať svoju pokožku tonou make-upu, môžte ju mať naozaj krásnu a zdravú ak máte správne informácie. Možná ste zaregistrovali, že vznikla nová svetová kozmetická značka Colway International. Okrem Natívnych kolagénov, čo je hlavná formula tejto spoločnosti, spoločnosť vyvinula aj kozmetiku, na veľmi vysokej úrovni. Vznikli naozaj unikátné produkty, patriace do kategórie "kozmeceutikum", využívajúce kvalitné komponenty a nové biotechnológie. Jednou z nich je "Báza tekutých kryštálov".
Báza tekutých kryštálov - je inteligentný transport aktívných látok do najhlbších vrstiev pokožky bez emulgátorov, s cieľom povzbudiť fibroblasty k zvýšenej produkcii kolagénu, elastínu a kyseliny hyaluronovej.
Tvorí základ pri tvorbe kozmetických krémov, esencií, balzamov a iných prípravkov. Pre mnohých je to nový termín. Aby sa ho podarilo správne vysvetliť, je potrebné priblížiť si stavbu kože.
Na kožu sa môžeme pozerať, ako na bariéru tekutých kryštálov
Koža je našim najväčším orgánom. Izoluje nás od vonkajšieho prostredia, pomáha udržiavať potrebnú teplotu tela, umožňuje nám kontakt so svetom prostredníctvom dotyku. A vzhľad kože je veľmi dôležitým činiteľom našej atraktívnosti pre iných ľudí.
Ružová vrstva kože na obrázku je rohová vrstva kože (stratum corneum) - vonkajšia vrstva kože z epidermis. Na ňu sa upriamuje najväčšia pozornosť kozmetického priemyslu. To je tá vrstva kože, ktorú zlupujeme, hydratujeme, vyživujeme, vybieľujeme,...
Organizáciu kože je možné porovnať ku tekutému kryštálu - ku flexibilnej, ale organizovanej štruktúre vybudovanej z bielkovín a lipidov tak, aby čo najlepšie chránili vnútorné prostredie.
Ak použijeme takéto porovnanie ako analógiu tekutého kryštálu, tak si predstavme flexibilnú, odolnú, plastickú stenu, v ktorej "tehlami" sú zrohovatené keratinocyty - bunky, ktoré vznikli z kmeňových buniek pokožky a ktoré sa stále vymieňajú.
Mladé keratinocyty migrujú z hlbších vrstiev epidermy k vrchnej. Cestou sa vypĺňajú keratínom - tvrdou bielkovinou, ktorá chráni náš organizmus pred nepriaznivými vplyvmi útočiacimi cez kožu. Staré keratinocyty podliehajú olupávaniu sa. Tento proces môžeme - a často je to potrebné urýchliť peelingom.
Keratinocyty - "tehly" tohto obranného múru, sú spojené špeciálnou "maltou" - lipidmi.
Lipidy sú základnou ochranou pred pretrhnutím bariéry epidermy. Sú zodpovedné za udržanie hydratácie, usporiadané otváranie pokožky a ochranu pred útokom nepozvaných chemikálii, alebo mikroorganizmov.
Bariéru epidermy môžeme posilňovať rôznymi spôsobmi. Napr. ceramidami, ktoré sú zložkou kozmetiky. Súčasne chceme, aby cez lipido-keratínovú bariéru pokožky prenikali do medzibunkovej matrice kože účinné transdermálne látky, ktoré dokážu aktivovať bunky vyrábajúce kolagén, elastín a enzýmy - fibroblasty.
Je tu však istý rozpor a to je spojenie "Olej/Voda" a "Voda/Olej"!
Báza tekutých kryštálov v kozmetike, ako náhrada tradičného zloženia - "Olej/Voda" alebo "Voda/Olej" - dovoľuje tento rozpor zmierniť.
Tradičná kozmetika
Väčšinou krémy, elixíry a iné emulzie, tvoria voda a oleje. Ako je známe, v prírode sa tuky s vodou nespájajú, preto kozmetika z tradičných substancií používa na tento účel emulgátory.
Ako sa zvyčajne vyrába krém? Vezme sa voda a tuk (rôznej kvality), ktoré sa spájajú emulgátormi. Potom sa pridávajú aktívne látky (tiež rôznej kvality a pôvodu). V prípade lacnejších produktov sa dodáva viac zahusťovadla, ktoré slúži na získanie požadovanej konzistencie. Nakoniec sa pridávajú ešte parfémy a konzervanty, ktoré zabezpečujú preparát pred nakazením mikróbmi, pred hnilobnými procesmi, plesňami a pod. Nakoniec sa to zmieša pri zodpovedajúcej teplote a postupnosti.
Prírodné kozmetické prípravky sú tiež emulziami. Jediným kozmetickým prípravkom, ktorý je extrahovaný priamo a nevyžaduje žiadnu emulgáciu je Prírodný kolagén. Žiaden iný nenájdete.
Aj krémy eco - a organic - sú vytvorené podľa tej istej vyššie uvedenej schémy. Líšia sa iba pôvodom látok a stupňom chemického spracovania ich zložiek.
Výskumy tiež presvedčivo dokazujú, že prírodná kozmetika s rastlinnými aktívnymi látkami (ktoré navyše nie je možné presne molekulárne napodobniť), tiež značne alergizuje viacerých spotrebiteľov. Viac ako tá, ktorá je podložená starostlivými výskumami, štandardizované formuly vyvážené na mikrogramy, ktoré sa opierajú o neorganickú chémiu.
Kozmetické konzervanty sú skúmané veľmi dôkladne a je možné povedať, že v používaných množstvách sú bezpečné.
V súčasnosti je veľmi veľa výskumov na tému reakcie konzervantov a zvlášť emulgátorov s čoraz novšími rastlinnými zložkami. Existujú správy o tom, že prírodná kozmetika v zmysle bázy na rastlinných výťažkoch nie je celkom bezpečná. A je to v dôsledku reakcie práve s emulgátormi.
Citlivú kožu má podľa ankiet 31,3% nemeckých žien a 41,5% anglických žien, ktoré nakupujú kozmetiku. Spektrum prejavov citlivosti zahŕňa subjektívne pocity od sťahovania a pálenia, až po voľným okom viditeľné cievky a šupinatú pokožku. Tieto prejavy sa zhoršujú pod vplyvom mnohých preparátov určených pre starostlivosť o pokožku a vinníkmi nie sú ani parfémy, ani konzervanty, ako sa to často propaguje. Najnovšie výskumy ukazujú, že deštruktívnu úlohu majú emulgátory všeobecne využívané v kozmetických prípravkoch.
Atopická, alergická a atopická koža
Veľa producentov kozmetiky ponúka produkty iné na akné, iné na suchú pokožku a ešte iné na citlivú pokožku...
Ako ukázali výskumy, spoločnou vlastnosťou všetkých typov problematickej kože sú miernejšie alebo silnejšie zápalové procesy. Extrémnym príkladom toho je mastná aknózna pokožka.
Výskumy Dr. Nicolasa Perricone ukázali, že zápalové procesy, ktoré vedú k citlivosti a vysúšaniu kože, sú ďalšími (popri napr. deficite kolagénu) činiteľmi starnutia kože. Citlivá koža je náchylná na zápalové procesy.
Je potrebné pamätať tiež na to, že koža odráža vnútorný stav organizmu - je to orgán, ktorý vidíme. Veľa výskumov kože odkazuje na správnu výživu - ako na kľúčový element zdravia vrátane kože. Väčšina potravinových alergénov sa podieľa tiež na vzniku akné, atopickej kože či iných chorobách ( aj takých, ako je roztrúsená skleróza ).
Báza tekutého kryštálu v kozmetike napodobňuje kožu.
Báza tekutého kryštálu na výrobu krémov je urobená tak, aby nebolo potrebné používať emulgátory na atopickú kožu, ktorej stav sa zhoršuje v prítomnosti substancií pôsobiacich na povrchu.
Jej podstata sa opiera o podobnosť štruktúre a zloženiu kože. Rovnako ako koža, má lamelové (listové) usporiadanie tekutého kryštálu, ktoré obsahuje látky napodobňujúce jej zloženie. Táto báza dovoľuje v biotechnológii vytvoriť krém bez emulgátorov (substancii fyzikálne podobnej mydlu). Je to polotekutá hmota na báze zložiek - komponentov, ktoré fyziologicky napodobňujú kožu.
Prvé preparáty na báze tekutého kryštálu, ktoré boli použité v dermatológii, sa pomaly objavujú aj v kozmetike. Vyžaduje si to súčasná citlivosť kože spotrebiteľov.
Podobnosť tejto bázy štruktúre kože dovoľuje vytvoriť tesnú ochranno- hydratačnú vrstvu a liečiť zápalové stavy vrátane tých najmenších, ktoré si ani nevšimneme.
Progresívna kozmetológia dneška sa stará o to, aby bojovala nie s následkami, ale s príčinami starnutia kože. Produktom, ktorý je esenciou tejto stratégie, je Natívny PURE kolagén. Ďalším jej elementom je prístup ku zápalom a s ním spojenou dehydratáciou kože.
Krémy, ktoré sa tvoria novými biotechnológiami na báze tekutého kryštálu (namiesto kompozície "Olej/Voda" alebo "Voda/Olej"), sú produktami inšpirovanými prirodzeným zložením kože. Pretože ich štruktúra je fyziologicky zhodná so stavbou kože, je tu predpoklad, že aktívne zložky v takejto emulzii majú uľahčenú penetráciu a absorbciu do kože.
Štruktúra krému na báze tekutého kryštálu obsahuje ideálne s kožou kompaktibilné membránové lipidy, ktoré posilňujú jej prirodzenú lipidovú bariéru. Tiež zabezpečujú značný a dlhotrvajúci nárast hydratácie kože a kontrolované, postupné uvoľňovanie aktívnych látok. Vďaka tomu môžu pôsobiť účinnejšie ako v tradičných krémoch.
Trocha histórie - najprv bol DMS
Na začiatku boli preparáty na báze tekutého kryštálu používané iba v dermatológii. Prvú bázu tekutého kryštálu, ktorá bola lipidovým komplexom napodobňujúcim zložením a štruktúrou stavbu pokožky, uloženú vrstvovito, vypracovala a patentovala newyorská firma Stiefel.
Nazýva sa DMS (Derma-Membrane-Structure) a na jej báze bola vytvorená línia hypoalergických, vo svete známych dermokozmetických prípravkov pod názvom Physiogel. Kozmetika Physiogel bola prvá, ktorá neobsahuje emulgátory.
Emulgátory tiež spôsobujú vyplavovanie častí lipidov, čo spôsobuje vysúšanie kože.
Zrodili sa podobné technológie ako napr. Dermaviduals a značky ako Yonelle Medesthetic, Charlotte Meentzen.
Nakoniec sa aj spoločnosť Colway dočkala skvelej domácej biotechnológie 7D, ktorú používa vo svojej kozmetike. Poľská báza tekutého kryštálu má výborné recenzie a výhodné ceny. Na jej základe sa produkuje kozmetika, ktorá podľa názoru užívateľov sa úplne „vceluje“ do kože. Je úplne biologicky zhodná s kožou a umožňuje dosahovať medicínsko-estetické efekty, ktoré pre mnohé osoby s citlivou kožou predstavujú alternatívu medicínskych procedúr.
Poľská báza tekutého kryštálu rovnako neobsahuje emulgátory, konzervanty, vône, minerálne oleje, silikóny, farbivá ani amíny. Z tohto pohľadu predstavuje tiež ideálny základ na komponovanie kozmetických preparátov na ochorenia kože.
Kozmetika na báze tekutých kryštálov pre zdravú pleť
Na ľavom obrázku vidieť veľmi podobnú ( laminátovú ) štruktúru krému na báze tekutého kryštálu s kožou. Na pravej strane obrázku je bežná kozmetika, ktorej štruktúra je úplne odlišná od štruktúry kože.
Báza tekutého kryštálu vzhľadom na jej zloženie môže byť základom kozmetiky pre normálnu kožu, ale rovnako aj pre problematickú pleť. Je to báza pre produkty na kožu tváre a aj celého tela. Mala by sa používať na kompozíciu kozmetických prípravkov a krémov určených osobám s nasledujúcimi problémami:
- Akné
- Lupienka
- Starnúca pokožka
- Kuperóza (Couperose)
- Neurodermatitída
- Citlivá koža
- Kožné choroby z povolania
- Znečistenie kože
- Koža spálená po opaľovaní
- Mladá koža s oslabenou imunitou
- Nadmerné rohovatenie kože
- Čerstvé rany
Dodatočné vlastnosti bázy tekutého kryštálu sú:
- Dokonalá tolerancia s rôznymi typmi kože
- Dlhodobé ochranné a výživujúce pôsobenie - do 72 hodín
- Úprava napätia v koži a vyrovnanie povrchu kože
- Úprava schopností viazať vodu v rohovej vrstve
Pre koho je určená kozmetika na báze tekutého kryštálu?
Pre všetkých, od pubertálneho veku až po 99+.... Je vhodná ako pre pleť problémovú, tak aj zdravú pleť, pretože má vynikajúce hydratačné vlastnosti. A správne hydratovaná pokožka je základ jej dobrého vzhľadu a odolnosti voči patogénom. Okrem toho táto kozmetika obsahuje ďalšie veľmi prospešné látky, vrátane kolostra a pro- a prebiotík....
Odporúčané riešenie: kozmeceutiká spoločnosti Colway a Colway International
Zdroj: Skrypt szkolenowy zeszyt nr 4 Colway