10 byliniek pre štíhlu líniu
O tom, že nám na lúkach a v záhradkách rastú poklady, to všetci vieme. A je dobre vedieť tiež, že pomocou správne zvolených byliniek si dokážeme zrýchliť metabolizmus a zbaviť sa prebytočných tukov.
Kúra z byliniek nielen očistí naše telo zvnútra, ale prejaví sa to aj na čistote našej pokožky. A ak chceme schudnúť, začnime najskôr zlepšením si stavu nášho organizmu aj metabolizmu detoxikáciou pomocou bylín, ktoré môžeme nájsť rásť v záhrade. Sezóna už začala, tak sa poriadne rozhliadnime...
1. PALINA DRAČIA – ESTRAGÓN
Potláča chuť na sladké, má močopudné účinky, podporuje trávenie a činnosť žalúdka. Ideálna je na ochutenie polievok, bylinkových olejov a octov.
Je 20 – 120 cm vysoká záhradná trvalka, ktorej vôňa pripomína aníz. Má úzke kopijovité listy, nenápadné žltkavo biele kvety a vyžaduje slnko. Kvitne od augusta do októbra.
Použitie: Drobné listy sa zbierajú v lete, vhodné sú do jemných omáčok k bielemu mäsu alebo k rybám.
Palina nie je vhodná do každej bylinnej zmesi .Možno ju zmrazovať a nakladať do octu a používa sa tiež pri výrobe horčice.
Výborne chutí ku špargli a svetlej zelenine, artičokám, rybám a bielemu mäsu.
Estragónové maslo s kapari
50 g masla, ½ zväzku estragónu (paliny dračej), 1 stonka petržlenovej vňate s hladkými listami, 1 PL kapár, Citrónová šťava, Worcesterová omáčka, Soľ
Do rozpusteného masla pridáme nasekaný estragón a kapari. Premiešame vidličkou a ochutíme soľou, worcesterovou omáčkou a citrónovou šťavou. Dáme stuhnúť. V chladničke vydrží približne rovnako dlho ako obyčajné maslo. Je vhodné ku grilovanej a pečenej rybe a tiež k hydine.
2. ALCHEMILKA
Pozitívne vplýva na trávenie, preto sa alchemilkové čaje používajú pri redukčných kúrach a sú vhodné pre pacientov, ktorí trpia obezitou. Dve až štyri šálky denne pôsobia veľmi priaznivo na zdravý spánok.
Na vonkajšie použitie: hojí rany, vriedky, ekzémy.
Suší sa v tieni.
3. ŽIHĽAVA DVOJDOMÁ - PŔHĽAVA DVOJDOMÁ
Veľmi rozšírená lesná a lúčna bylina. Od marca sa zbierajú mladé lístky a vrcholky výhonkov pred kvitnutím. Čerstvé listy a mladé výhonky sú vhodné na „pŕhľavový špenát“, do šalátov a polievok. Semenami je možné posýpať šaláty, chuťou pripomínajú oriešky. Listy nikdy neskúšajte jesť surové...!
Zdravie: Pŕhľava má mnohostranné priaznivé účinky. Zo sušených listov sa pripravuje čaj, ktorý rovnako ako vylisovaná šťava a tinktúra čistí krv, zbavuje telo škodlivín, pôsobí močopudne, preventívne proti ťažkostiam s prostatou a proti vypadávaniu vlasov. Podporuje metabolizmus, poradí si s alergiami, účinne bojuje proti anémii a bolestiam hlavy, pri prechladnutí a nádche. Je močopudná, preto pomáha organizmu zbaviť sa prebytočných látok. To sa prejavuje nielen na hmotnosti, ale aj na čistejšej pleti.
Z listov mladej žihľavy je vynikajúci šalát . Šľahanie pŕhľavou lieči reumatizmus. Odvar je dobrý proti krvácaniu . Suší sa v tieni.
4. REBRÍČEK
Je bežne rozšírená rastlina, vysoká 30 – 80 cm, rastúca na lúkach ako trvácna rastlina, ktorá sa môže používať ako korenina.
Zbierajú sa čerstvé listy od marca a vhodné sú do jarných zmesí, do tvarohu, polievok, omáčok a bylinkového masla. Nedajú sa konzervovať!
Zdravie: Čaj alebo vylisovaná šťava povzbudzujú chuť do jedla, podporujú látkovú výmenu a pomáhajú pri žalúdočných a črevných ťažkostiach.
Detoxikuje, čistí krv a zlepšuje trávenie, odstraňuje problémy so zápchou a preto uľahčuje boj s nadváhou. Použiť sa dá ako korenina do polievok, mäsových a zeleninových jedál. Nie je vhodný na dlhodobé používanie!
5. BAZALKA
Urýchľuje trávenie, odvodňuje a zbavuje telo škodlivých látok. Tiež uvoľňuje psychické napätie a zlepšuje náladu. Využiť ju môžeme v gastronómii ako pochutinu do omáčok a k syrom.
Bazalka je veľmi aromatická jednoročná bylina používaná ako korenie. Možno ju pestovať na balkóne aj okennom parapete. Pochádza z oblasti Stredozemného mora, ale aj u nás patrí medzi najpoužívanejšie kuchynské bylinky. Dorastá do výšky 20 – 50 cm, má jemné, oválne listy a od júna do augusta biele až svetloružové kvety. Vyžaduje mnoho slnka a tepla.
Použitie: Rastlinu v kvetináči môžeme zberať celoročne pred rozkvetom aj počas kvitnutia. Používajú sa listové čepele s tenkými stopkami, mladé konce výhonkov a kvety. Najlepšie sú čerstvé, na dlhé varenie v jedle sa bazalka nehodí. Možno ju tiež zmrazovať, sušiť alebo nakladať, stráca však vôňu. Sušenú bazalku treba pred použitím rozmrviť. Bazalka je vhodná na pesto, do šalátov, do bylinkových zmesí, do octu a oleja. Kvety sú vhodné ako ozdoba do rybacích polievok.
Zdravie: čistí krv, podporuje trávenie, pôsobí antisepticky a upokojujúco. V tehotenstve a počas dojčenia by sa mala konzumovať len s mierou.
Existujú rôzne odrody bazalky: drobnolistá, červenolistá („Dark Opal“, PurpleRuffles“), dokonca sú známe bazalky s rôznymi vôňami – citrónovou , anízovou a škoricovou.
Pasta z petržlenovej vňate a bazalky:
50 g sójových bôbov namočených a uvarených, 20 g nasekanej petržlenovej vňate, 20 g nasekanej bazalky, 7 – 8 PL arašidového oleja, 1 KL balzamového octu, 1 KL zrniek červeného korenia, soľ. Všetky prísady rozmixujeme na kašu.
6. MÄTA PIEPORNÁ
Podporuje trávenie a pomáha odbúravať tuk uložený pod kožou, zbaví vás únavy, plynatosti aj žalúdočných kŕčov. Jej jedinou nevýhodou je, že môže vyvolávať chuť do jedla, ale i tomu sa dá predísť šťavou z citróna, ktorá potlačí hlad.
Mätová omáčka
Najemno nasekané listy z 2 – 3 stoniek mäty, 3 PL cukru, 1 PL soli, 1 -2 hrnčeky červeného vínneho octu, 1 hrnček vody
Chutná omáčka k jahňaciemu mäsku
7. FENIKEL
Zeleninový hľuzový fenikel
Je močopudný, podporuje činnosť lymfy a vylučovanie tráviacich enzýmov, čím urýchľuje činnosť čriev, zvyšuje hladinu energie a pomáha znížiť hlad. Ideálna prvá pomoc pri chudnutí vo forme čaju. Vo veľkých dávkach môže byť toxický!
Fenikel obyčajný
Na rozdiel od zeleninového hľuzového fenikla ide o mohutnú, až 2 m vysokú bylinu vhodnú do záhrady a na balkóny, použiteľnú ako korenina. Okolíky žltých kvetov, jemne perovité listy aj semená sa nápadne podobajú na kôpor. Okamžite ich však možno rozpoznať vďaka feniklovej až anízovej vône. Feniklu sa darí na teplých, slnečných stanovištiach, kde rastie ako viacročná rastlina.
Použitie: listy sa zbierajú pred rozkvitnutím a počas kvitnutia, celé stonky po dozretí semien. Vňať je vhodná do rybacej polievky, do šalátov, tvarohu
8. MEDVEDÍ CESNAK
Pôsobí antibakteriálne a výrazne pomáha pri chudnutí. Číslo jeden v boji proti celulitíde. Využiť ho môžete pri všetkých infekčných ochoreniach, virózach a zápaloch dýchacích ciest. Zaručená pochúťka nielen za surova, ale aj na varenie.
Cesnak medvedí je lesná bylinka, ktorá klíči už v marci. V máji sa rozvíjajú biele okolíky, ktoré dosahujú výšku 15 – 40 cm a šíria cesnakovú vôňu. V mnohých oblastiach je chránený.
Pozor! Listy cesnaku medvedieho je možné si zameniť s jedovatými listami konvalinky voňavej. Tie ale nevoňajú po cesnaku.
Použitie: Listy je najlepšie zbierať pred rozkvitnutím od marca do mája. Rýchlo strácajú vôňu. Listy uchovávajte aj so stopkami hneď po zbere v chladničke a spracujte ich do 4 dní. Sú použiteľné do omáčok, polievok, pesta i tvarohu a aj ako náhrada cesnaku kuchynského. Môžu sa nakrájať na tenké rezance a usušiť. Kvety sa používajú na ozdobu jedál
Zdravie: povzbudzuje trávenie, má antibiotické a protizápalové účinky, znižuje krvný tlak a pôsobí proti kôrnateniu tepien.
Rolky z cesnaku medvedieho s čerstvým bylinkovým syrom
250 g čerstvého syra, 10 nasekaných listov cesnaku medvedieh, nasekaná pažítka, soľ, mleté čierne korenie, Listy medvedieho cesnaku a súkvetie
Zo syra, nasekaných listov cesnaku medvedieho a pažítky vypracujeme homogénnu masu a ochutíme ju soľou a korením. Pripravíme si listové čepele cesnaku medvedieho bez stopiek, do ktorých vkladáme 1 – 2 polievkové lyžice bylinkového syra. Listy zabalíme do rolky alebo balíčka. Upevníme súkvetím cesnaku medvedieho (dierky vopred prepichneme špáradlom).
9. ŽERUCHA
Urýchľuje spaľovanie tukov, navodzuje pocit sýtosti a tým brzdí hlad. Nakrájané lístky žeruchy sa hodia do šalátov, nátierok, rybích či vaječných pokrmov.
Žerucha je drobnolistá, bielo kvitnúca, 40 cm vysoká rastlina. Má miernu až ostrú vôňu. Rastie v záhrade, v kvetináčoch ju možno pestovať celoročne.
Použitie: Čerstvá do šalátov, bylinkových masiel, krátko povarená do polievky alebo ako jedlá ozdoba. Konzervuje sa nakladaním do octu. Semená sa používajú na posýpanie šalátov.
Zdravie: Zásobáreň vitamínov. Povzbudzuje chuť do jedla a čistí krv.
10. ŠALVIA LEKÁRSKA
Tlmí chuť do jedla a urýchľuje látkovú premenu. Má silný antibakteriálny účinok, osvedčený pri všetkých chorobách. Vylepšuje chuť polievkam, pokrmom z cestovín i mäsa
Šalvia lekárska je vždy zelený okrasný ker používaný ako korenina. Dorastá do výšky až 1 m. Na drevnatých stonkách vyrastajú zamatovo plstnaté, ochlpené, oválne listy s trpkou až horkou vôňou. Kvitne od mája do júla.
Pozor! V našich zemepisných šírkach divo rastúca šalvia lúčna nie je vhodná na kuchynské použitie.
Použitie: Listy alebo mladé výhonky sa zbierajú pred rozkvitnutím. Používa sa čerstvá aj sušená. Šalvia je vhodná na nakladanie do octu či oleja, alebo sa pridáva do ovocného želé. Netreba ju zmrazovať, pretože sa dá zbierať celoročne.
Zdravie: Zo sušenej šalvie sa pripravuje čaj, ktorý podporuje trávenie, je žlčopudný a potopudný.
Dôležité pre ženy: šalvia obsahuje v nepatrnom množstve fytoestrogén, ktorý má podobné účinky ako hormón estrogén.
Šalviové maslo:
1 a ½ PL nasekaných mladých listov šalvie, 50 g masla, Soľ
Šalviové listy bez stopiek najemno nasekáme alebo nakrájame a dôkladne zmiešame so zmäknutým maslom. Ochutíme trochou soli, premiešame a dáme stuhnúť. Vhodné ku zemiakom alebo chlebíku.
Dostupné sú aj bylinné čajové zmesi na chudnutie. Obsahujú zvyčajne rôzne druhy bylín, ktoré pomáhajú regulovať trávenie, posilňujú látkovú premenu a nervový systém.
Kúra z byliniek bude úspešná iba vtedy, keď budete piť čaje niekoľkokrát denne a zaradíte sušené či čerstvé bylinky do svojho jedálnička. Nemali by ste zabúdať ani na pravidelný pohyb a vyváženú stravu.
Zdroje: Varíme s bylinkami. Časopis Záhradkár
Ak si chcete urobiť mesačnú bylinkovú detoxikačnú kúru, odporúčam 100% rastlinný detoxikačný prípravok DetoCol - využívajúci práve účinky bylín a korenín. Ak chcete podporiť chudnutie, či zachovanie si štíhlej línie s využitím bylín, môžte vyskúšať bioorganický rastlinný spaľovač tukov SlimCol