Kolagén či želatina...?
Viete o tom, že v kozmetike sa používa až 7 rôznych obmien kolagénu? Samozrejme, líšia sa spôsobom získavania a spracovávania, a čo je pre nás užívateľov dôležité, skutočným omladzujúcim pôsobením na našu kožu.
Preto, ak ste si kúpili produkt s kolagénom, nečudujte sa, ak vám náhodou nepriniesol požadovaný efekt. Jednoducho, vzhľadom na typ kolagénu, nemusel mať možnosť pôsobiť... A producenti sú producenti... Často majú plné ústa slov, ale vôbec nedajú informáciu, aký typ kolagénu použili na produkciu kozmetiky. A výsledok? To, čo malo vyhladiť vrásky, dokonca ani trošku nenavlhčilo pokožku. Preto, aby ste sa tak ľahko nedali nachytať, pozrite si následovný článok.
1. Zvierací (Živočíšny) kolagén
môže byť získavaný z viac ako 20 typov rôznych bielkovín, ktoré sa nachádzajú v spojivovom tkanive stavovcov. Tieto bielkoviny sa veľmi málo líšia navzájom ich štruktúrou. Napriek tomu, aj tieto ich malé rozdiely sú natoľko značné, že vplývajú na ich vlastnosti.
Kolagén získavaný z vyšších stavovcov má tie vlastnosti, že tvorí hustejšiu mriežku (tiež výraz sieťka) a má vyššiu teplotu denaturácie, čiže rozpadu bielkovín. Čím rozsiahlejšie je mriežkovanie kolagénu, tým je väčšia stabilita kolagénových vlákien, hustoty a pevnosti kolagénu.Toto však nie je základná požadovaná vlastnosť kolagénu pri produkcii kozmetiky.
Väčšia a hustejšia kolagénová mriežka znižuje jeho rozpustnosť vo vode a tiež aktívnosť kolagénu v kozmetike. Taktiež spôsob spracovania zvieracích bielkovín na získanie kolagénu patrí k metódam veľmi radikálnym.Počas spracovania je surovina podrobená agresívnemu chemickému alebo enzymatickému spracovaniu, jednému alebo druhému. Dôsledkom toho je bielkovina značne degradovaná a kolagén má menšie šance poradiť si s našimi vráskami. Tento typ kolagénu sa získava obvykle z hovädzích a bravčových koží.
2. Natívny ( Prírodný, Naturálny) kolagén
Najviac žiadaný v kozmetike. Je to vo vode rozpustná forma trojradého kolagénu spojivového tkaniva vyrábaného z rybích koží. Je charakteristický oveľa menšími mriežkami, vďaka čomu sa oveľa ľahšie získava finálny produkt, ktorým je kolagénový gél. Navyše sa na jeho produkciu používajú jemné metódy spracovania proteínov tak, aby si kolagén zachoval čo najviac zo svojich prvotných vlastností. Tento typ kolagénu má schopnosť prenikať cez pokožku, dostáva sa až dovnútra, do dermis.Tento kolagén z kože rýb, vyrábaný patentovanou metódou ako Kolagen Natural od roku 2004 ponúka spoločnosť Colway. Na jeho základne následne vznikol Kolagén Native
3. Hydrolizovaný kolagén – želatina
Táto obmena kolagénu vzniká v dôsledku tepelného spracovania bielkovín. Počas tohto spracovania dochádza k zničeniu kolagénovej mriežky a tiež peptidových väzieb kolagénových bielkovín. To, čo získavame v dôsledku tohto procesu, to je zmes fragmentov reťazcov kolagénu s rôznou molekulárnou hmotnosťou. V dôsledku zničenia priestorovej štruktúry bielkovín, majú nízku biologickú aktivitu a slabé pôsobenie v kozmetike. Je potrebné tiež dodať, že je získavaný v prvej fáze za pôsobenia silných zásad a kyselín, vďaka čomu sa získava nielen z koží ale tiež z kostí.
Vďaka dostupnosti a nízkym nákladom na nákup suroviny a produkciu želatiny, robí z neho najlacnejší druh kolagénu, využívaného pri produkcii kozmetiky. A tým samozrejme, kvôli zničenej štruktúre, nie je schopný zlepšiť náš vzhľad. Môže akurát hydratovať, ale dlhodobé omladzovacie účinky hydrolizované kolagény nemajú. Je to jednoducho neplnohodnotný polotovar, po ktorom ochotne siahajú producenti kozmetiky, keď chcú znížiť náklady na výrobu krémov a pod. Použitie nachádza tiež v potravinárskom priemysle, všetci dobre poznáme želatinu, ktorá slúži na zahusťovanie a varenie, želé.
4. Atelokolagén
je spracovaný kolagén zvieracieho pôvodu tvoriaci derivát jednoradého kolagénu. Je vyrábaný tým spôsobom, že sa bielkovina podrobí procesu štiepenia (čistenia) pepsínom. V dôsledku toho sú odstránené telopeptidy, ktoré zodpovedajú za immunogenicitu bielkoviny, teda obranných procesov organizmu. Inými slovami, či náš organizmus bude túto bielkovinu považovať za cudziu a zaútočí na ňu.
Vďaka takémuto spracovaniu je atelokolagén využívaný ako nosič bielkovín a nukleových kyselín v systémoch dodávania liekov (DDS). Aktuálne je tiež využívaný v kozmetike. V spojení s kyselinou hyalurónovou povzbudzuje bunky k produkcii vlastného kolagénu, vyhladzuje kožu zvnútra, zvyšuje jej elastickosť. Spôsobuje tiež spevnenie kontúr tváre. Je to najčistejší kolagén, ktorý vo forme dermokozmetiky nájdete tiež v ponuke ako Atelokolagén zlatý určený na tvár a Atelokolagén perlový vyrobených z kože sladkovodných rýb.
5. Mikrokolagén
sú to malé molekuly bielkovín, ktoré vedia napodobniť fragmenty prirodzeného kolagénu. Vzhľadom na svoje malé rozmery sa dostávajú k fibroblastom a stimulujú ich k zvýšenej produkcii všetkých štrukturálnych bielkovín kože. Mikrokolagén je schopný zlepšiť štruktúru a pružnosť kože a výrazne vyhladzuje už existujúce vrásky.
6. Lyofilizovaný kolagén
ako hovorí samotný názov, získava sa v procese lyofilizácie (teda sušenia v teplote nižšej ako 0°C, pri značne zníženom tlaku). Vďaka takémuto spracovaniu si zachováva svoju biologickú aktivitu, pre túto vlastnosť si získal tiež prívlastok "živý". Kolagén získavaný takýmto spôsobom je najčastejšie využívaný pri produkcii výživových doplnkov, masiek na tvár, alebo kolagénových obväzoch. Ich spoločnou vlastnosťou je pomerne vysoká cena spôsobená vysokými nákladmi na získavanie tohto typu kolagénu. Takýto kolagén ponúka spoločnosť Colway vo svojom najpredávanejšom produkte Colvita a tiež a vo svojej kozmetike.
7. Rastlinný kolagén – fytokolagén
sú to polysacharidy rastlinného pôvodu, ktoré koži dodávajú ochranný liftingujúci film. Tento film je podobný zvieraciemu kolagénu. Lenže na tom sa tá podobnosť končí. Fytokolagén má úplne iný spôsob pôsobenia na pokožku ako živočíšny kolagén.
Dlho sa deklarovalo, že nakoľko je kolagén živočíšna bielkovina, kde vystupujú dve základné aminokyseliny, hydroxyprolín a hydrolizín, účinky rastlinného kolagénu nemajú šancu vyrovnať sa účinkom živočíšneho kolagénu. V roku 2019 spoločnosť Colway tento mýtus prekonala a na trh priniesla rastlinný kolagén VEGE. Je to svetovo unikátny rastlinný analóg kolagénu, ktorý tvorí komplex aminokyselín, vrátane ôsmych exogénnych, spoločne s biologicky aktívnym hydroxyprolinom, ktorý sa podarilo izolovať z buniek rias (Chlorella vulgaris). Jeho účinky sú absolútne zrovnateľné s transdermálnym rybím kolagénom. A navyše, je vhodný aj pre vegánov a vegánky, prípadne, ak ste náhodou alergická na ryby (veľmi maé % ľudí).
Nakoniec malý súhrn. Verte, iba ťažko prejdete týmito produktami, aby ste sa vyhli želatine. Preto hľadajte biologicky aktívny prírodný kolagén získavaný z rýb. Tento kolagén urobí najviac dobrého pre vašu pokožku a presvedčíte sa vlastne sami, na vlastnej koži, po jeho používaní...
preklad Iveta Bérešová, na podklade:„Chemia nowoczesnych kosmetyków" - Alicji Marzec